Jak vytvořit online přenos hasičské soutěže

13.4.2017 10:44 Petr Klimeš / - Rubrika: Články

 -
V dnešní době bezdrátového internetu není problém zajistit v místě konání soutěže připojení k internetu a vysílat soutěž online. Online vysílání je atraktivní pro diváky i pro pořadatele. Většina diváků se rekrutuje ze soutěžících, kteří n apříklad z důvodu zranění, nemoci apod. se nemohou dané soutěže přímo zúčastnit, ale zajímá je, jak si jejich tým povede. A pak jsou zde fanoušci týmů většinou z horní poloviny výsledkové listiny své domovské ligy, kterým při účasti v jiné lize fandí jejich konkurence, neboť reprezentují jejich ligu a kraj. V České republice je nejprestižnější ligou vysílanou online Extraliga ČR v požárním útoku, kterou tvoří soutěže zařazené do menších lig (VCPR, VCUH, VCHL, BHL, MSP, GPHO a dalších).

Online přenosy

Online přenos vyžaduje stabilní připojení k internetu (upload 2 a více MB/s), které umožní streamovat obraz a zvuk na videoportál, ze kterého se pak přenos vysílá do světa. Nejpoužívanějším videoportálem je Youtube.com. Youtube umožňuje živé vysílání zdarma, ale je potřeba nejdříve přenos vyrobit v počítači a k tomu potřebujete další software. Střihových programů je celá řada, nejpoužívanějším je vMix. vMix není v plné verzi zdarma, ale FREE verze umožňuje vyzkoušet všechny funkce, včetně překryvných vrstev (např. video vstup z druhé kamery snímající displej časomíry) a vkládání titulků do přenosů. 

Titulky do přenosy lze generovat automaticky přes online výsledkový systém zde na webu Hasičská soutěž.cz, je to snadné. Stačí vytvořit přenos, vyplnit startovní listinu přes rychlou aktualizaci, nastavit si titulky ve střihovém programu a pak už jen doplňovat výsledné časy. K přenosu tak budete mít k dispozici online startovní a výsledkovou listinu v jednom.

Ukázka titulky v online přenosu

UKÁZKA PŘENOSU S TITULKY - SOUTĚŽ THL SLAPY 17.8.2014 (Vytvořil Dorek)

Diváky z řad soutěžících bude zajímat především vlastní výkon a kde se případně stala chyba, proč nevyšel očekávaný čas a nevyhrálo se. Online přenos trvá většinou několik hodin a je těžké v něm najít konkrétní tým, proto je vhodné video ukládat do paměti kamery a po skončení soutěže nahrát v plné kvalitě na internet.

Na Youtube lze nahrávat videa požárních útoků v rozlišení Full HD 1920x1080 (dnešní standard digitálních kamer, které jsou k dostání již za cenu kolem 4 tisíc Kč, např. videokamera Panasonic HC-V100). Videa je možné pak stahovat ze serveru Youtube do počítače (např. savefrom.net) a doplnit si do nich např. časomíru. Video editorů je na internetu také spousta. Já používám ke stříhání videa program AVS Video Editor (plná verze stojí 59 USD), další vhodné programy jsou Pinnacle Studio, Sony Vegas, Adobe Premiere.

Videa útoků lze jednoduše přidat k výsledkům soutěže a to ke každému týmu samostatně tak, aby si každý tým mohl své video nasdílet na svém webu nebo se objevilo přímo zde v profilu týmu (pokud je vytvořen).






Komentáře (0)


Profilový obrázek 2  Anonym
Smile Sad Wink Thumbs up Thumbs down Angry
Dosud nebyl přidán žádný komentář. Buď první...